Zmagania mundurowych
Dnia 5.09.2018 klasy mundurowe II LO ZSR w Prudniku brały udział w wojewódzkich eliminacjach Zlotu Klas Mundurowych 2018, które odbyły się na terenie 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. W zawodach brały udział klasy mundurowe z całej Opolszczyzny i rywalizowały ze sobą w wielu konkurencjach takich jak: bieg na 2,5 km, strzelanie, rzut granatem, rozkładanie i składanie broni na czas oraz zmaganiach siłowych (przepychanie wozów bojowych). Naszą szkołę reprezentowali: K. Demkowicz, J. Karmelita, P. Lisowska, K. Przyszlak, S. Zapała, K. Florek, Sz. Gębuś, P. Hahn, D. Stalowski.
Czcimy Niepodległą
Polacy obchodzą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości na wiele sposobów, jednym z nich są spotkania z ciekawymi ludźmi. Takie właśnie spotkanie odbyło się 13.09.2018 r. w Prudnickim Ośrodku Kultury.
Dwójka młodych wolontariuszy z Wrocławia należących do Stowarzyszenia Odra-Niemen. opowiadała o losach Kombatantów, którzy w czasie wojny walczyli za wolność naszej Ojczyzny, a poprzez zbieg różnych okoliczności(często przebywanie w łagrach stalinowskich) pozostali na Kresach. W czasie spotkania odbyła się projekcja filmu pt. „Pani Weronika i jej chłopcy,” dzięki niej mogliśmy poznać bardzo odważną kobietę, polską patriotkę, która dowodzi Stowarzyszeniem Żołnierzy AK na Białorusi, panią Weronikę Sebastianowicz pseudonim „Różyczka”. Po wojnie była oskarżona o aktywne i przestępcze kontakty z AK, a Trybunał Wojsk MGB Obwodu Grodzieńskiego w 1952 roku skazał ją na 25 lat pozbawienia wolności. Bohaterka obecnie mieszka koło Grodna i pielęgnuje pamięć o swoich dowódcach i poległych kolegach ucząc młode pokolenie patriotyzmu i wzmacniając polską tożsamość.
Od 2010 roku trwa projekt RODACY-BOHATEROM, dzięki której wolontariusze zbierają i zawożą regularnie paczki dla kombatantów Stowarzyszenia. Uczestniczą w renowacji polskich miejsc pamięci na Białorusi, Litwie czy Ukrainie, bo wiedzą, że ludzie ci są Polakami i czują się Polakami, lecz nie mogą tego okazywać, ponieważ żyją na obczyźnie, w kraju, w którym są uważani za bandytów i zbrodniarzy.
Uczniowie klas mundurowych II Liceum Ogólnokształcącego w ZSR w Prudniku uczestniczący w spotkaniu nie tylko odkryli ciekawą kartę historii, ale zainspirowali działaniem rówieśników ze stowarzyszenia i postanowili nawiązać kontakt z Kombatantami tj. włączyć się do akcji „Rodacy -Bohaterom”.
Szkolenie w 22 Karpackim Batalionie Piechoty Górskiej w Kłodzku
Uczniowie klasy 2 a, II Liceum ogólnokształcącego w Prudniku o profilu mundurowym, raz w miesiącu uczęszczają na zajęcia edukacji wojskowej. Odbywają się one, przy współpracy z 22 Karpackim Batalionem Piechoty Górskiej. Dnia 08.10.2018r odbyły się owe zajęcia. Uczniowie wyruszyli z Prudnika skoro świt, na miejsce dotarli na godzinę 9.
Zostali miło przywitani przez żołnierzy. Po odprawie przetransportowano ich wojskowymi ciężarówkami typu „Star”, na poligon bojowy danej jednostki. Na miejscu byli również uczniowie klasy mundurowej z Kłodzka, wszyscy zostali podzieleni na 8 grup, po 10 osób. Każda z grup została przydzielona do osobnego stanowiska nauczania.
Młodzież była szkolona w zakresie: rzutu granatem – każda osoba musiała oddać rzut z 3 postaw, stojąc, klęcząc oraz leżąc. Na następnych dwóch stanowiskach uczyli się taktyk bojowych, postaw strzeleckich i przemieszczania się z bronią. Nie zabrakło również nauki zgrywania przyrządów celowniczych, z czego musieli wykazać swoją wiedzę w praktyce, strzelając pięciokrotnie do tarczy z postawy leżącej.
Kolejnym zagadnieniem były ćwiczenia z musztry, w której nasi uczniowie pozytywnie zaskoczyli żołnierzy batalionu, gdyż byli świetnie przygotowani.
Stanowiskiem, które najbardziej spodobało się naszym wychowankom, było ćwiczenie kamuflujące żołnierza przed wrogiem, podczas których, musieli ukryć się w lesie, tak aby spoić się z otaczają ich roślinnością. Ostatnim zagadnieniem, była praca z mapą i busolą.
Wyjazd był pełen wrażeń i nowych doświadczeń. Nasi uczniowie miło wspominają ten czas, oraz nie mogą doczekać się kolejnego spotkania z batalionem.
Sprawozdanie z Turnieju Strzelecko- Obronnego- „Czcimy Niepodległą”
W piękny jesienny dzień, a dokładnie 23.10 odbył się „Turniej strzelecko-obronny- Czcimy Niepodległą”. Z tej okazji naszą szkołę odwiedzili uczniowie 8-klas podstawówki i 3-klas gimnazjum szkół powiatu prudnickiego. Na wstępie zostali przywitani na sali gimnastycznej, wylosowali numerki, które ustalały kolejność konkurencji, a do każdej drużyny został przydzielony opiekun (uczeń) klas mundurowych, który przez cały czas trwania turnieju miał młodszych kolegów pod opieką oraz przybliżał im realia życia szkolnego.
Uczniowie brali udział w 4 konkurencjach, jedną z nich był test wiedzy przeprowadzony pod okiem policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Prudniku, którzy byli współorganizatorami imprezy i zawsze bardzo chętnie uczestniczą w życiu naszej szkoły. Test dotyczył bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz wiedzy o zachowaniu w Internecie. Prawie każdy z uczestników niemalże bez problemu sobie z nim poradził.
Następną konkurencją był rzut granatem na odległość oraz do celu, który odbywał się na boisku szkolnym. W tej konkurencji wyniki były bardzo różne, lecz jesteśmy dumni z tych młodych ludzi, że spróbowali swoich sił.
Turniej nie mógł się odbyć bez strzelania na strzelnicy szkolnej. Zawodnicy rywalizowali zawzięcie i nie poszło im wcale najgorzej, niektórym udało się ustrzelić przysłowiową „dyszkę”.
Po turnieju klasa gastronomiczna zaprosiła gości na poczęstunek i gorącą kawę li herbatę. W kuchni można było poczuć prawdziwą jesień-gościły jabłka oraz dynia, wszystko to przygotowała klasa gastronomiczna. Z jabłek nasi uczniowie upiekli przepyszny placek, drożdżówki a także smaczne rogaliki z konfiturą. Daniem głównym była jak już wspomniałam dynia, konkretnie zupa- krem z dyni, podawana z grzankami. Obłędna!!!
Po poczęstunku, drużyny dziewięciu szkół udały się na salę gimnastyczną ,gdzie miało miejsce ogłoszenie wyników i wręczenie dyplomów, pucharów oraz nagród drużynowo a także indywidualnie uczestnikom, którzy wykazali się swoimi zdolnościami w sposób szczególny.
Turniej był objęty honorowymi patronatami Opolskiego Kuratora Oświaty i Starosty Prudnickiego, dlatego nie zabrakło przedstawicieli tych instytucji.
Jeden dzień z życia klas mundurowych
30.10.2018 uczniowie z trzech klas mundurowych naszej szkoły tj. I A,II A oraz III A uczestniczyli w Ścinawie Małej w zajęciach na strzelnicy otwartej, na której strzela się z ostrej amunicji.
Wyjazd zaplanowany był na godzinę 8:00. Po krótkiej trasie wysiedliśmy z autobusu, ale do celu musieliśmy przejść jeszcze ok kilometra. Po przeformowaniu, w kolumnie czwórkowej ruszyliśmy w kierunku strzelnicy, po drodze śpiewając wojskową piosenkę „Kalina malina”. Po krótkim marszu w rytm utworu dotarliśmy na miejsce. Tam znowu zostaliśmy ustawieni w kolumny czwórkowe, po czym omówiono zasady bezpieczeństwa oraz powiedziano nam, do jakich stanowisk mają się ustawiać poszczególne klasy. Klasę I przydzielono do miejsca z bronią pneumatyczną zwaną potocznie „wiatrówką”. Uczniowie mieli do dyspozycji 4 sztuki karabinków, strzelali na dystansie około 10-12 m do tarcz. Klasa II została przydzielona do przygotowania miejsca na ognisko, czyli ułożenia ławek, porąbania drewna oraz oczywiście rozpalenia ognia. Z kolei klasa III jako pierwsza strzelała z broni ostrej. Na stanowisko z bronią wchodziliśmy po 4 osoby, tam każdy dostał amunicję. Otrzymaliśmy 10 sztuk amunicji do karabinka AK w kalibrze 7.62 mm oraz 10 sztuk amunicji w kalibrze 9mm. Każdy miał też po 2 magazynki, które sam musiał naładować, jeden magazynek pistoletowy, drugi do karabinu. Po wpisaniu się na listę, załadowaniu magazynków, pierwsze dwie osoby podchodziły na stanowisko z pistoletami. Dystans nie był długi, około 5 metrów, jednak krótka lufa pistoletu wcale nie pozwala na oddawanie bardzo precyzyjnych strzałów. Mimo to, nie było osoby, która choć raz nie trafiłaby w środek tarczy. Po opróżnieniu magazynka broni krótkiej, osoby strzelające podchodziły do stanowiska z bronią długą. Był to zmodyfikowany AK z przyrządami mechanicznymi czyli muszką i szczerbinką. Strzelanie odbywało się z postawy leżącej do celu oddalonego o 50 m. Oczywiście jednym szło lepiej, drugim gorzej. Po tym jak wszyscy z danej czwórki skończyli, podchodziliśmy to tarcz i instruktor omawiał skupienie i celność.
Stanowisko z wiatrówkami, było obsługiwane także przez wykwalifikowanych instruktorów , tutaj już nie było tak skomplikowanie. Również strzelano z postawy leżącej, ale broń pneumatyczna jest łatwiejsza w obsłudze, nie ma tak dużego odrzutu jak AK, więc było łatwiej, zwłaszcza „pierwszakom”.
Gdy wszyscy skończyli strzelać, zrobiliśmy sobie grupowe zdjęcie, po czym pozbieraliśmy śmieci, dogasiliśmy ognisko i udaliśmy się na autobus. Wszyscy wrócili do domu zadowoleni i usatysfakcjonowani. Bez wątpienia strzelanie to jedna z najciekawszych i najprzyjemniejszych form edukacji wojskowej.
Jakub Karmelita
Turniej strzelecki
W dniu 7.11.2018 reprezentacja Zespołu Szkół Rolniczych uczestniczyła w wojewódzkim turnieju strzeleckim z okazji 100-lecia rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Szkołę reprezentowali Agnieszka Kędzior, Natalia Piechota, Magda Szulc, Jakub Karmelita, Kacper Przyszlak oraz Szymon Gębuś.
W klasyfikacji generalnej dziewczęta zajęły czwarte miejsce w województwie a chłopcy szóste.
Miejskie obchody 100 – rocznicy Odzyskania Niepodległości
Liczna reprezentacja uczniów i nauczycieli naszej szkoły wzięła udział w oficjalnych, miejskich obchodach 100-rocznicy Odzyskania Niepodległości; Tym razem czcząc Niepodległą kompania honorowa wraz z pocztami sztandarowymi brała udział w apelu pod pomnikiem harcerzy ZHP, mszy świętej poświęconej ojczyźnie, przemarszu z kościoła na Plac Wolności, gdzie delegacje władz, szkół, związków składały wiązanki kwiatów pod pomnikiem Poległych Żołnierzy.
Kształtowane na co dzień postawy patriotyczne i obywatelskie uczniów naszej szkoły widoczne są zwłaszcza w czasie takich świąt, ponieważ najliczniej bierzemy udział w tego typu uroczystościach , a także pomagamy obchodzić je innym, np. wspomagając w niesieniu sztandarów Związek Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej, Związek Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego czy Starostwo Powiatowe w Prudniku. Kultywowanie tradycji orężnych WP oraz pamięci o bohaterach narodowych czy upowszechnianie ceremoniału wojskowego to cele, jakie osiąga się realizując programy dydaktyczne i wychowawcze w klasach mundurowych.
Na ćwiczeniach w Kłodzku
Może zawód „negocjator”?
Uczniowie klas mundurowych II LO w Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku uczestniczyli w szkoleniu w zakresie negocjacji policyjnych i kryzysowych, prowadzonym przez Pana Marka Brożka, oficera i negocjatora policyjnego w stanie spoczynku z wieloletnim doświadczeniem.
W ramach zajęć, przeprowadzonych w dniach 23 i 26 listopada br., odbyły się: 3-godzinny wykład wprowadzający i 5-godzinna gra dydaktyczno-warsztatowa, symulująca sytuację kryzysową z udziałem zakładników, grożącą ich śmiercią.
W trakcie wykładu przedstawiono charakterystykę potencjalnych sprawców zdarzeń. Uczniowie nabyli wiedzę w zakresie podstaw teoretycznych i praktycznych negocjacji policyjnych oraz technik i strategii negocjacyjnych, uzyskali kompetencje społeczne w zakresie zdolności do osiągania kompromisu, w ramach stylu prowadzenia negocjacji, oraz innych alternatywnych rozwiązań problemów i konfliktów międzyludzkich.
Podczas gry wykorzystano negocjacje policyjne do rozwiązania sytuacji kryzysowej. Uczniowie poznali sposoby komunikacji z osobą sprawcy, będącą w stanie kryzysu emocjonalnego (w tym przypadku związanego z mobbingiem). W sposób czynny brali udział w zajęciach poprzez prowadzenie tablic informacyjnych dotyczących sprawcy, jego żądań, oraz zakładników. Ćwiczyli metody perswazji oraz wywierania wpływu na ludzi. Gra dydaktyczno-warsztatowa zakończyła się sukcesem – pokojowym rozwiązaniem problemu i uwolnieniem zakładników.
Szkolenie odbyło się w ramach partnerskiego projektu „RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA – kompleksowe działania na rzecz społeczności lokalnych Powiatu Prudnickiego – ETAP III”, dofinansowanego w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”.
Projekt „Razem Dla Bezpieczeństwa” – podsumujmy
Starostwo Powiatowe w Prudniku od 2016r realizuje w partnerstwie z Komendą Powiatową Policji w Prudniku oraz Komendą Powiatową PSP w Prudniku projekt RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA – kompleksowe działania na rzecz społeczności lokalnych Powiatu Prudnickiego, który znalazł się na liście trzech projektów zarekomendowanych z naszego województwa do postępowania konkursowego na szczeblu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Wymieńmy kolejne działania, których uczestnikami byli uczniowie ZSR od początku trwania I etapu projektu
- bogaty wachlarz zajęć pozalekcyjnych i szkoleń dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych (szkolenia z samoobrony dla dziewcząt i uczniów klas mundurowych, zajęcia w zakresie strzelectwa obronno-sportowego, zajęcia sportowe, artystyczne, naukowe),
- konkurs dla uczniów na spot filmowy „Moda na życie bez uzależnień”,
- szkolenia profilaktyczno-edukacyjne przeprowadzone przez funkcjonariuszy KPP w Prudniku w zakresie odpowiedzialności karnej nieletnich, uzależnień od środków psychoaktywnych, cyberprzemocy i cyberprzestrzeni, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zasad postępowania na terenie placówki oświatowej w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej (np. ataku terrorystycznego), problemu przemocy w rodzinie z punktu widzenia młodzieży,
- konferencja metodyczna „ Razem bezpieczniej – przeciwdziałanie patologiom społecznym”,
- konferencja dla seniorów „NIE-Bezpieczna jesień życia
W II etapie projektu uczniowie:
- we wrześniu 2017 r. uczniowie klas mundurowych II Liceum Ogólnokształcącego w Prudniku uczestniczyli w zajęciach wyszkolenia strzeleckiego podstawowego sportowo-obronnego na strzelnicy w Ścinawie Małej.
- we wrześniu 2017 funkcjonariusz z Sekcji do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu przeprowadził szkolenie dla ok. 150 uczniów szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Prudnickiego pod hasłem „Cyberbezpieczny uczeń”.
- w listopadzie 2017 w okolicy Niemysłowic nagrywano sceny do filmu instruktażowego pn. „Zabezpieczenie działań służb i straży podczas wypadku drogowego” z udziałem naszych uczniów
- W dniu 8 listopada 2017 r. odbyły się warsztaty na temat „Ryzykowne zachowania seksualne pod wpływem używek – dlaczego narkotyki = seks?” dla uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku, przeprowadzone przez psychologa klinicznego Aleksandrę Żyłkowską z Instytutu Psychoterapii i Seksuologii w Katowicach
- W dniach 17-19.11.2017 r. grupa wolontariuszy z „Powiatowego Klubu Ośmiu” przy ZSR w Prudniku w składzie: Weronika Ławicka (ZSR w Prudniku), Seweryn Zapała (ZSR w Prudniku), Gabriela Świtalska (ZSO Nr 1 w Prudniku), Filip Stoklossa (ZS w Głogówku) pod opieką pedagoga Marzanny Zawadzkiej-Ciępki gościła w Warszawie. Celem pobytu był udział w Ogólnopolskiej Konferencji pt. „Godność człowieka, a niepełnosprawność”, zorganizowanej przez Fundację „Świat na TAK” w Warszawie z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Wolontariatu.
- Dnia 28 listopada br. w sali gimnastycznej II LO im. Stefanii Sempołowskiej w Prudniku odbyły się po raz trzeci ANDRZEJKI PRUDNICKIEJ GRUPY PaT, zorganizowane przez PaTPORT Zespołu Szkół Rolniczych
- Uczniowie klas mundurowych II LO w Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku uczestniczyli w zajęciach z terenoznawstwa i topografii terenu, pod opieką majora Krzysztofa Kopczyńskiego i nauczyciela Tadeusza Stacha. Odbywały się one na terenie Dębowca oraz Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”. Ich celem było zagospodarowanie uczniom czasu wolnego, przyswajanie wiedzy i nabywanie umiejętności potrzebnych w klasach mundurowych tzn. posługiwania się mapą, kompasem oraz określaniem azymutu i wykorzystania go w czasie marszu
- pozalekcyjne zajęciach wyszkolenia wojskowego, które wzbogaciły wiedzę i umiejętności z musztry wojskowej, elementów taktyki, a także musztry paradnej.
- montaż monitoringu szkolnego
- Podczas wizyty uczniów klas mundurowych II LO w Prudniku w Komendzie Powiatowej Policji w Prudniku funkcjonariusze Ogniwa Ruchu Drogowego przedstawili zasady prawidłowego zachowania świadków zdarzenia drogowego oraz właściwego zabezpieczenia miejsca wypadku drogowego przez odpowiednie służby z wykorzystaniem walizkowego zestawu Zapora oraz flar ostrzegawczych diodowych. Zaprezentowali uczniom film instruktażowy pn. „Zabezpieczenie działań służb i straży podczas wypadku drogowego”
Aktualnie trwa III etap projektu. Nasi uczniowie już w nim aktywnie uczestniczą.
- W dniu 30 października 2018 r. uczniowie klas mundurowych II Liceum Ogólnokształcącego w Prudniku uczestniczyli w zajęciach wyszkolenia strzeleckiego podstawowego sportowo-obronnego na strzelnicy w Ścinawie Małej. W ramach zajęć uczyli się kompleksowej obsługi broni i przyjmowania postaw strzeleckich w sytuacji statycznej i dynamicznej oraz zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa na strzelnicy.Uczniowie strzelali z broni palnej, będącej na wyposażeniu Policji, Wojska Polskiego, oddziałów specjalnych i antyterrorystycznych oraz innych służb mundurowych (tj. bojowej długiej – karabinków AK oraz krótkiej – pistolet Glock i Walther P99), a także broni pneumatycznej. Był to kolejny krok przygotowujący uczniów do pracy w tychże służbach. Szkolenie prowadzone było przez kadrę instruktorów strzelectwa sportowego: Artura Buczka oraz Krystiana Trentkiewicza. Szersza relacja wyżej.
- Uczniowie klas mundurowych uczestniczyli w szkoleniu w zakresie negocjacji policyjnych i kryzysowych, prowadzonym przez Pana Marka Brożka, oficera i negocjatora policyjnego w stanie spoczynku z wieloletnim doświadczeniem.
Ku czci ofiar „Marszu Śmierci”
22 lutego 2019 w Racławicach Śląskich miały miejsce wojewódzkie uroczystości upamiętniające „Marsze Śmierci”. Odsłonięto tablicę pamiątkową wspominającą więźniów niemieckiego obozu śmierci Auschwitz-Birkenau, których zamęczono i zamordowano w gminie Głogówek zimą 1945 roku. Przebiegał tam jeden ze szlaków ewakuacji tego obozu koncentracyjnego. W wydarzeniu uczestniczyły władze wojewódzkie, samorządowe, poczty sztandarowe, służby mundurowe i wielu mieszkańców Opolszczyzny. Kompania reprezentacyjna z naszego II LO y uświetniła uroczystości niosąc flagi narodowe w czasie przemarszu, biorąc udział we Mszy św., a następnie w odsłonięciu tablicy upamiętniającej ofiary poległe na naszej ziemi. Celem uroczystości było utrwalenie w pamięci narodu, a w szczególności młodego pokolenia, historii oraz przeciwdziałanie jej zakłamywaniu, co było wielokrotnie podkreślane w wygłaszanych przemówieniach.
Dzień Żołnierzy Wyklętych
Młodzież klas mundurowych II Liceum Ogólnokształcącego w ZSR w Prudniku to uczniowie, dla których obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych to uroczystości szczególnie ważne. Dlatego w tym roku także 1 marca „mundurowcy”, pod opieką nauczycieli, uczestniczyli w uroczystości. Pełnili oni wartę honorową przy pomniku poległych żołnierzy na Placu Wolności, gdzie odbył się przemarsz kompanii reprezentacyjnej szkoły, a także złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie znicza przez władze samorządowe. Następnie odbyło się uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego, a padający deszcz oddał atmosferę tego smutnego i poważnego święta.
Uczniowie biorący udział w tym ważnym wydarzeniu są dumni, że mogą uczcić pamięć bohaterów, o których prze wiele lat starano się zapomnieć.
Zdjęcia ze strony zaprzyjaźnionego Tygodnika Prudnickiego
Edukacja wojskowa
Klasa 2a 16 kwietnia 2019 roku uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych przez jednostkę wojskową w Kłodzku. Młodzież była tam pod opieką dyrektora szkoły Andrzeja Chruściela oraz katechety Łukasza Wołczyka
Edukacja wojskowa w 22 Karpackiej Brygadzie Piechoty Górskiej w Kłodzku
25.04.2019 r. klasa mundurowa 2a na zajęciach z edukacji wojskowej obserwowała przebieg egzaminu praktycznego kolegów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 z Kłodzka.
Egzamin obejmował zagadnienia z taktyki, terenoznawstwa, regulaminów wojskowych i musztry oraz szkolenia medycznego, strzeleckiego, posługiwania się sprzętem i indywidualnymi środkami ochrony przed skażeniami.
Opiekunami były Panie: Danuta Giereś i Ewa Jocher.
Sto dębów na setną rocznicę powstania Policji Państwowej
4 kwietnia w Komendzie Powiatowej Policji w Prudniku odbyło się uroczyste spotkanie służbowe poświęcone 100 rocznicy powstania Policji Państwowej. Chcąc upamiętnić tak doniosłą rocznicę zostały zasadzone dęby, które są symbolem siły i trwałości naszej formacji. Fakt ten został upamiętniony również poprzez zamieszczenie tablicy pamiątkowej. Będzie ona stanowiła element Alei Dębowej znajdującej się przy Komendzie Powiatowej Policji w Prudniku. Na uroczystości między innymi obecni byli: Komendant Wojewódzki Policji w Opolu nadinsp. Jarosław Kaleta, przedstawiciele władzy samorządowej z powiatu prudnickiego, zaprzyjaźnione służby mundurowe oraz policjanci z Czech. Przy organizacji dzisiejszej uroczystości nie mogło zabraknąć naszych uczniów klas mundurowych. Jak widać na zdjęciach, pięknie reprezentowali szkołę.
Klasy mundurowe na prudnickich uroczystościach 3 Maja
Uczniowie klas mundurowych i delegacja uczniów z technikum wraz z opiekunami brali udział w miejskich uroczystościach związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 maja.
Oficjalne uroczystości rozpoczęły się od zbiórki pocztów sztandarowych i delegacji w Rynku przy Kolumnie Maryjnej. Po modlitwie dziękczynnej w intencji Ojczyzny przeszliśmy do kościoła pod wezwaniem Św. Michała Archanioła w Prudniku, gdzie uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Św. w intencji Ojczyzny. Po Mszy Św. nastąpił przemarsz przed Pomnik Żołnierza Polskiego, gdzie odbyły się oficjale uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja zakończone złożeniem kwiatów pod pomnikiem przez przybyłe delegacje.
Fotorelacja z uroczystości:
O Srebrne Muszkiety 2019
23.05.2019 w Głogówku odbyły się LVIII wojewódzkie zawody strzeleckie „O Srebrne Muszkiety”. Drużyna naszych chłopców znalazła się na II miejscu, a dziewcząt na miejscu trzecim! Oto trofea!
Jeden tydzień a trzy sukcesy mundurowych!
Odnosimy sukcesy na szczeblu wojewódzkim, ponieważ mamy spore umiejętności dzięki edukacji wojskowej i zajęciom edb,potrafimy daleko i celnie rzucać granatem, celnie strzelamy, nieźle biegamy na orientację, udzielamy pierwszej pomocy i sprawnie wykonujemy elementy musztry.
21.05.2019r wystartowaliśmy w drużynie męskiej na XLII Wojewódzkich Zawodach Sportowo-Obronnych „Sprawni jak żołnierze” Głogówek 2019 drużyna w składzie: Piotr Suchy, Seweryn Zapała, Mateusz Wąsowski.
23.05.2019r. naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny: dziewcząt w składzie : Klaudia Wolańska, Natalia Kociuga, Agnieszka Kędzior zdobywczynie III miejsca oraz chłopców: Kacper Demkowicz, Jakub Karmelita i Kacper Przyszlak- zdobywcy II miejsca. Były to LVIII Wojewódzkie Zawody Strzeleckie „O srebrne muszkiety” Głogówek 2019
24.05.2019r. odbył się V Opolski Przegląd Musztry Klas Mundurowych w Kędzierzynie-Koźlu, a w nim reprezentowała naszą szkołę największa grupa uczniów, w tym tegoroczni maturzyści. Powrócili z turnieju z pucharem za III miejsce. A oto oni: Bartosz Adamów, Kamil Florek, Piotr Hahn, Angelika Jakieła, Agnieszka Jędrzejak, Marcelina Marczak, Natalia Piechota, Klaudia Surmiak, Magda Szulc, Agnieszka Kędzior, Jakub Karmelita, Natalia Kociuga, Karolina Setna i w roli maskotki drużyny Monika Sieńczak.
Rajd Malucha
1.06. 2019 to Dzień Dziecka czczony od lat w Prudniku przez Rajd Malucha. Byliśmy tam, np. w osobie Paulinki z kl. I A II LO
Poczet sztandarowy wprowadzić!
05.06.2019 w Starym Grodkowie miała miejsce uroczystość zorganizowana przez IPN-Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Wojewodę Opolskiego. Nastąpiło tu na tzw. Polanie Śmierci odsłonięcie pomnika żołnierzy z oddziału NSZ kpt.Henryka Flamego ps. „Bartek” .Nie mogło nas tam zabraknąć, a konkretnie pocztu sztandarowego klas mundurowych
Obóz wojskowy
Uczniowie klasy drugiej a II Liceum Ogólnokształcącego w ZSR w Prudniku, dzięki dotacji celowej MON, uczestniczyli w dniach 10-14. 06. 2019 r w obozie wojskowym na terenie JW. tj. 22 Brygady Piechoty Górskiej w Kłodzku. Realizowali w tym czasie przedmiot- edukacja wojskowa, a w nim szkolenia: inżyniersko- saperskie, strzeleckie, medyczne, rozpoznania wojskowego i łączności .Przed południem uczniowie pod nadzorem instruktorów żołnierzy mieli zajęcia praktyczne i teoretyczne indywidualnie i w grupach. Natomiast po południu całą grupą wychodzili z jednostki pod opieką nauczycieli ze szkoły , by poznać miasto, np. podziemne tunele czy Twierdzę Kłodzką. Przez pięć dni kadeci poczuli się jak skoszarowani żołnierze, mogli poczuć przedsmak służby wojskowej a Jednostkę Wojskową ”od środka”.